niedziela, 25 listopada 2018

Ził 130 APM 90 1:43 Автоистория (АИСТ)

Ził 130 pojawiał się już na łamach Muzeum 1:43, gdy prezentowałem Wam modele Start Scale Models oraz jego budżetowego odpowiednika - Автоистория (АИСТ). Do kolekcji Muzeum 1:43 dołączył niedawno kolejny model Ziła 130 sygnowany logiem rosyjskiej Автоистория (АИСТ). Tym razem jest to model samochodu z zabudową APM 90, czyli specjalistycznego reflektora wspomagającego. 


Konstrukcję instalacji reflektorowej APM 90 pracowano w latach pięćdziesiątych. Jej głównym zadaniem było oświetlanie pasów startowych, nakierowywanie samolotów na właściwy tor lotu oraz wyznaczanie właściwych punktów terenowych. Reflektor APM 90 był dużo mniejszy i lżejszy od swojego brata B200, co dawało szerokie możliwości adaptacji całej instalacji oraz montażu na tradycyjnych samochodach ciężarowych. Pierwotnie instalacja przewidziana była na podwozie samochodu Zis 150, jednak z czasem montowano ją także na Pragach V3S, Ziłach 164, a później na Ziłach 130 oraz nowszych pojazdach.

Średnica reflektora APM 90 wynosiła 900 mm. Źródłem światła było ogniwo węglowe zasilane generatorem o mocy 17kW. Generator pobierał moc z silnika ciężarówki, na której był zamontowany, ale posiadał także gniazdo zewnętrznego źródła energii. W zależności od warunków atmosferycznych, snop światła mógł osiągnąć długość 25 km. Załogę APM 90 stanowiły trzy osoby. 
APM 90 znalazło bardzo szerokie zastosowanie zarówno w lotnictwie wojskowym jak i cywilnym. Był to najpopularniejszy tego typu reflektor stosowany we wszystkich krajach dawnego Bloku Wschodniego. Prócz lotnictwa, APM 90 okazał się być niezwykle przydatny w straży granicznej oraz tzw. służbach wczesnego ostrzegania, gdzie w zespoleniu z radarem umożliwiał szybkie namierzenie potencjalnego intruza. 

Model, który chciałbym Wam zaprezentować dzisiaj, to jak wspomniałem produkt rosyjskiej Автоистория (АИСТ). Samochodzik generalnie zmontowany jest czysto i poprawnie. Zarówno szoferka, jak i elementy zabudowy nie posiadają ubytków lakieru, nierówności, czy źle zamontowanych elementów. Czytelnicy znający starsze wypusty Автоистория, zauważą na pewno mocne uproszczenie przedniej osi pojazdu, które mnie osobiście odrobinę kłuje w oczy, ale mnogość elementów zabudowy rekompensują to w jakimś stopniu. Generalnie wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, iż mojemu egzemplarzowi brakuje tylnej obudowy samego reflektora. Z jednej strony jest to dość irytująca usterka, ale dobrze zakamuflowana mogłaby umknąć nie jednemu nieuważnemu obserwatorowi. Postanowiłem nie reklamować mojego egzemplarza, ponieważ - jak już jeden z czytelników zauważył - czasami nie warto, bo nie wiadomo, co dostaniemy w zamian. 

Wniosek końcowy właściwie nasuwa się sam – tak niewiele brakowało, by było idealnie. Nie mniej jednak, obecność Ziła 130 z zabudową APM 90 w mojej kolekcji bardzo mnie cieszy i nawet wpadka z brakującym elementem nie jest w stanie umniejszyć mi tej radości. Zapraszam Was zatem do galerii i proszę o ocenę, czy ów ubytek aż tak rzuca się w oczy.
Spoczywaj w spokoju Pablo Marinig

9 komentarzy:

 1. Jak dotąd moi faworyci wygrywają głosowania :D
  Model 130 zawsze świetnie zobaczyć, szczególnie w tak ciekawej odmianie :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie nie rozumiem dlaczego Gaz 66 z wiertnicą nie wygrał;) Mam jeszcze na liście kilka wersji Ziła 130, więc zapewne jeszcze nie raz się tutaj pojawi;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 2. Muy bello ZIL 130 Szymon; si tu no nombras el detalle de la pieza faltante ni cuenta me hubiese dado. Igual así, lo miro y no noto el detalle. ¿Te refieres a la tapa trasera del reflector?
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Sí Juan, se trata de la carcasa de la luz de fondo. Lamentablemente, mi modelo no lo tiene. Afortunadamente, no es tan visible;)

   Saludos:)

   Usuń
 3. Samochód - reflektor. Bardzo mi się podoba ta idea. Jeżeli ten potrafił świecić na 25 km, to jestem ciekaw jaki zasięg miał B200 O.o

  Sam model również niczego sobie. Szkoda tej osłony, ale poza tym jest całkiem w porządku. Podoba mi się, szczególnie w tym kolorze nadwozia :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jaki zasięg miał większy reflektor. Generalnie model jest naprawdę fajnie zrobiony i zdecydowanie lepiej niż te nowsze;) Z obudową - no cóż - to zwykły peszek;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 4. Es excelente, Szymon! Tiene todo lo que me gusta en una miniatura: precisión, muchos detalles y sobre todo originalidad. Nunca había visto un camión con un foco reflector para guiar aviones!
  No le concedo mucha importancia a la pieza que falta, pero has probado a ponerte en contacto con el fabricante para ver si te la pueden enviar?

  Un abrazo y felicitaciones por esta pieza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. 176/5000
   Sabes, estaba pensando en eso, pero honestamente no lo intenté. Uno de los lectores me ofreció la impresión 3D. También es una opción interesante. Gracias por las bonitas palabras de Antonio.

   Saludos!

   Usuń
 5. Ził jak to Ził, zawsze dobrze wygląda. Chociaż opisana przez Ciebie usterka jest dosyć dziwna, albowiem gdyby chodziło o np. lusterko to prawdopodobnym jest iż mogło gdzieś wypaść, ale dużemu dekielkowi chyba nie mogło się to zdarzyć? Tak, czy siak modelik prezentuje się wyśmienicie.

  OdpowiedzUsuń