niedziela, 27 sierpnia 2017

AC 30 (131) 1:43 SSM

     Pisałem, że do Gaza 66 mam słabość? Cóż, stali czytelnicy bloga wiedzą, że do Ziła 131 też, dlatego spieszę pokazać Wam kolejny wspaniały model tego samochodu. Tym razem to oczywiście piękna miniatura autodrabiny AC 30 wyprodukowana przez wytwórnię Start Scale Models. Zakup tego modelu sprawił mi naprawdę ogromną radość, ponieważ udało mi się go nabyć za śmieszną, w porównaniu ze sklepową cenę. Niestety okupione to jest nieruchomym mechanizmem obracania drabiną. Szczerze mówiąc, do niczego nie jest mi to potrzebne, a radość i tak olbrzymia. 


      Jak widzicie na zdjęciach, model wykonany jest bardzo starannie. Producent, jak zawsze zadbał o odwzorowanie wszelkich detali zarówno podwozia jak i zabudowy. Kabina kierowcy tradycyjnie posiada barwione, szczegółowe wnętrze oraz prawidłową bryłę. Modelik pokrywa świetna warstwa lakieru podkreślająca przetłoczenia blach oraz linie podziału. Jak w przypadku wszystkich wypustów SSM, tak i tu mamy do czynienia z pięknie odwzorowanym układem jezdnym. Sama drabina i mechanizm sterowania nią, również wykonana jest z dużą dbałością o szczegóły. Warto nadmienić, że pierwotnie poruszała się w płaszczyźnie pionowej i poziomej oraz obracała wokół swojej osi. Niestety, jak pisałem wcześniej, w moim modelu obracanie mechanizmu drabiny jest nie możliwe. Zapewniam jednak, iż porusza się w górę i w dół i co ciekawe rozsuwa się także. Nie mam technicznej możliwości by zaprezentować ją w całej okazałości, ale zapewniam, iż w pełnym rozłożeniu ma „na oko” z 70 cm. Jedynym irytującym elementem mojego egzemplarza, są permanentnie wysuwające się stabilizatory. Nie wiem czy we wszystkich pojawia się ten sam problem, ale u mnie generalnie model trzeba prezentować z wysuniętymi. Producent zadbał także o dodatkowe elementy w postaci luźnych drabinek. Podoba mi się taki zabieg, chociaż „latające” sobie luźno w gablocie powodują w niej dość spory nieład. W galerii, go której serdecznie Was zapraszam, zobaczycie także AC 30, którego oglądać można w mysłowickim Muzeum Pożarnictwa. Zapraszam.
14 komentarzy:

 1. Miałem okazję zobaczyć ten model na żywo i robi świetne wrażenie. Z czystym sumieniem mogę go polecić. Posiada mnóstwo detali i jest dopieszczony w każdym aspekcie.
  Jeszcze raz to powiem Szymon, gratuluję zakupu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej bym tego nie ujął;) cieszę się, że robi aż tak dobre wrażenie;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 2. Sam ZIŁ jak ZIŁ, ale całe oprzyrządowanie i drabina wymiata! Wygląda ona jakby była wykonana z blaszek fototrawionych, już sobie wyobrażam jak wygląda cała wysunięta;) Ale czy gdy jest cała rozsunięta siłownik umieszczony na podstawie daje radę i nie opada?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszne pytanie, niestety siłownik nie jest przewidziany na tak długą drabinę, przynajmniej w moim egzemplarzu;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 3. Po prostu rewelacja! Z ogromną przyjemnością zobaczyłbym go na żywo!

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że niedługo będziesz mógł go zobaczyć. Moim zdaniem naprawdę wart jest uwagi;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 4. W modelu jest sporo świetnych detali, jednak najbardziej zaskoczyły mnie wysuwane "łapy" :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łapy to faktycznie świetny detal, niestety żyją własny życiem, nie sposób zablokować je w pozycji zamkniętej;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 5. Bardzo piękne z jego składane schody i wsporniki, które potwierdzają to na podłodze.
  Świetny model.
  Uściski!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Juanh, mnie również model bardzo się podoba i robi ciągle takie samo wrażenie, jak w dniu kiedy go w końcu dostałem;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 6. Qué buena autogrúa! El detalle de las patitas me impresionó, no suelen verse extensibles.
  Este tipo de camiones me gusta mucho!

  Saludos y felicitaciones por tenerlo, amigo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Este es un gran modelo. Para mí personalmente es una joya en la colección. Aunque tiene pequeños defectos, no son capaces de oscurecer la alegría de su posesión;)

   Saludos cordiales;)

   Usuń
 7. Co za piękna drabina! Nie muszę widzieć, jak rozmieszcza się, wystarczy zobaczyć, jak to się dzieje po ulicach, a agresywny nos ZIL sprawia, że jest bardziej imponujący.
  To naprawdę klejnot. ;)

  Pozdrowienia, mój przyjacielu !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafiłeś w samo sendo. Dla mnie ten model to tez prawdziwy klejnot;)

   Pozdrawiam serdecznie;)

   Usuń