środa, 23 września 2015

Ursus C-325 1:43 Universal Hobbies

Lekki ciągnik rolniczy Ursus C-325 produkowany był w Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie w latach 1959 – 1963. Był jednym z dwóch powstałych prototypów nowego ciągnika rolniczego mającego zastąpić wysłużonego C-451. Drugim po Ursusie projektem był pochodzący z Warszawskiego Biura Konstrukcyjnego traktor o nazwie Rola 25. Zrezygnowano z niego jednak i zielone światło dostali konstruktorzy z Zakładów Mechanicznych Ursus. 


C-325 napędzany był 25-konnym silnikiem wysokoprężnym S-312 o pojemności 1810 cm3. Nowy ciągnik wyposażony był m.in. wał odbioru mocy, trzypunktową hydraulikę siłową, posiadał także zmienny prześwit oraz rozstaw kół. Do zakończenia produkcji w roku 1963 fabrykę w Ursusie opuściło 26 282 szt. Ursusa C-325. Mój egzemplarz tego wspaniałego ciągnika pochodzi z wytwórni Universal Hobbies i wykonany jest oczywiście w jedynej słusznej skali czyli 1:43. Sam model wykonany jest bardzo precyzyjnie, co z reszta widać na załączonych fotografiach. Wszystkie detale wykonano bardzo starannie, pięknie prezentują się felgi, a i montaż nie pozostawia wiele do życzenia. Całości dopełnia zgodna z oryginałem kolorystyka modelu. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć mojego wspaniałego Ursusa C-325.11 komentarzy:

 1. Kocham ten kawałek, że Ursus przypomina mi Porsche Diesel Junior 57.

  Duża część z wielu, które mam do zrobienia


  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj SEAT PC! Dziękuję za odwiedziny. Możliwe, że Ursus jest nieco podobny do Juniora ale jest od niego chyba nieco większy;)

   Usuń
 2. Jest to jeden z najbardziej pięknych modeli zbierania Hachette. Nie tylko przez jej formach, ale przez jego rzadkiego koloru skojarzone,.
  Miła miniaturowe, że, oczywiście, trzeba mieć!

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą Pablo, że Ursus jest piękny. Mam nadzieję, że i na łamach Twojego bloga szybko znajdzie się artykuł o Ursusie.

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Właściwie, to C 325, jest jedynym Ursus Mam .Istnieje parę projektów konwersji, ale na pewno będą one posiadać dobry czas . . .

   Usuń
  3. No to już jestem ciekaw jakie to będą konwersje.

   Usuń
 3. Dobre znaleźć inny entuzjasta skali ciągników.
  Ten Ursus jest naprawdę piękny, i ta Miniaturka jest bardzo dobrze szczegółowe, I będą dążyć do włączenia go.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj CW-orange!
   Cieszę się, że mój Ursus Ci się podoba. To piękny model i życzę Ci by jak najszybciej znalazł się i w Twojej kolekcji.

   pozdrawiam!

   Usuń
 4. Bardzo fajny traktorek, gdzie można taki nabyć?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W oficjalnej dystrybucji w Polsce - ciężko. W Niemczech można go kupić za niewielkie pieniążki. Pozostają więc zachodnie sklepy albo serwisy aukcyjne.

   Usuń
 5. Bardzo ładny model. Jak na konstrukcję tak starą to działa super. Jedyny minus to oświetlenie ciągnika rolniczego. Teraz prace wieczorem są dużo łatwiejsze niż w tamtych czasach.

  OdpowiedzUsuń