wtorek, 27 grudnia 2016

MAZ 642208 1:43 By.Volk

Kończy się kolejny rok, nadszedł czas podsumowań, rachunków i rozliczeń. Musicie mi wybaczyć, ale ja tradycyjnie je sobie odpuszczę. Nigdy nie byłem dobry w tego typu zabawach, toteż moje podsumowanie zamknąłbym w stwierdzeniu, iż rok 2016 był dla kolekcji Muzeum 1:43 bez wątpienia najlepszym rokiem z dotychczasowych.  Dowodem na to jest poniższy blog i każdy kolejny wpis dokumentujący rozwój mojego zbioru. Jako ostatni w tym roku, chciałbym pokazać Wam wyjątkowy model pochodzący z białoruskiego studia By.Volk. 


Studio to specjalizuje się w żywicznych modelach samochodów ciężarowych oraz pojazdów specjalnego zastosowania. Większą część ich oferty stanowią wszelkie odmiany białoruskich MAZów. W katalogu By.Volk obok szeregu standardowych ciężarówek znajdziemy także ogromne transportery, ciągniki balastowe oraz sprzęt budowlany. By.Volk jest manufakturą doskonale znaną w Rosji, gdzie sprzedaje praktycznie całą swoją produkcję, na zachodzie natomiast pozostaje niemal w ogóle nieznana. Dlatego właśnie cieszę się, że mogę Wam zaprezentować jeden z modeli tego ciekawego producenta. Miniatura, którą widzicie na zdjęciach, to ciągnik siodłowy MAZ 642208. Jak wspomniałem wyżej, model wykonany jest w całości z żywic, jedynie mocowania spojlera, pałąki lusterek i osłonki na reflektory wykonano z cienkiego, miedzianego drutu. Bryła kabiny odwzorowana jest świetnie. Doskonale widoczne linie podziału blach i przetłoczenia, nadają jej bardzo realistycznego wyglądu. Grubość lakieru, którym pokryto szoferkę, również dobrano na tyle precyzyjnie, iż w żaden sposób nie zalewa on wspomnianych detali. Równie dobrze zaznaczono uszczelki wokół przednich szyb, pod którymi zamontowane są fototrawione wycieraczki. Wnętrze kabiny to istna bajka. Poza doskonale odtworzonym miejscem pracy kierowcy (nawet drążek zmiany biegów ma rzeczywisty kształt), producent pokusił się o przedział sypialny. Znajdziemy tam dwie leżanki oddzielone od reszty kabiny zasłonkami. Warto zwrócić uwagę na kierunkowskazy na bocznych panelach szoferki. Posiadają one nawet imitację uszczelek pod kloszami. Doskonale prezentuje się przedni zderzak. Zaznaczono na nim śruby, świetnie wykonano reflektory, ale przede wszystkim ich osłonki. Kolejne peany dotyczyć będą kół. Misterne przednie felgi w połączeniu z genialnym ogumieniem mogą wprawić w zachwyt. Tylne zestawy „bliźniaków”, zaopatrzone są w charakterystyczne dla MAZów kołpaki. Wreszcie dotarliśmy do podwozia, na którym znajdziemy mnogość zbiorników, przewodów i innych urządzeń. Warto zwrócić także uwagę na elementy za kabiną, z których oczywiście najbardziej rzuca się w oczy ogromny wydech. Przyznam się, że kupowałem ten model w ciemno bazując jedynie na zdjęciach z Internetu. Miałem trochę obaw czy przetrwa podróż i jakie będzie robił wrażenie na żywo. Zakup okazał się jednak strzałem w dziesiątkę. Do dziś dnia samochodzik ilekroć nań spojrzę wprawia mnie zachwyt. Mam nadzieję, że udało mi się uchwycić na zdjęciach jego piękno i realizm. Zapraszam zatem do galerii.

16 komentarzy:

 1. Inny, wyższy poziom jakości :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, dopiero jak wpadł mi w ręce zrozumiałem w czym tkwi "urok" By.volk:)

   Usuń
 2. Nie mogę oprzeć się wrażeniu ze projektanci Maza inspirowali się Mercedesem Sk;-) Model, cóż - brak słów. Przepiękny. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei widzę dużą inspirację Iveco z czasów TruboStar i wcześniejszych. Cieszę się, że model Ci się podoba, mnie nadal trudno oderwać od niego wzrok;)

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Przepiękny model, taka ilość detali (i ich wykonanie!) zaskakuje. Zastanawia mnie tylko położenie koła zapasowego. Czy w prawdziwej ciężarówce było w takim dziwnym miejscu? Przeszkadzałoby chyba w zakładaniu naczepy na siodło...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Piotrze, że modelik robi takie wrażenie;) co do koła zapasowego, spotkałem się kilka razy z tym, iż w nowych ciągnikach, prosto z salonu, zapasowe koła montowane są tymczasowo w tym właśnie miejscu. Być może dlatego znalazło się ono właśnie tam. Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Model ładnie prezentuje się na zdjęciach. Poziom detali jest bardzo wysoki. Nie ma się co dziwić, że ByVOLK zostają wykupione w całości w rosji :D Mam nadzieję, że już niedługo będę mógł to cudo obejrzeć osobiście.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tak, jak mówisz. Podobno w Rosji rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, nawet ich cena nie jest przeszkodą. Oczywiście, że będziesz mógł go niebawem zobaczyć ;)

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Nikt umiłowali maszyny może być obojętnym wobec tego piękna!.
  Opieka zachować skalę, szczegóły jak wycieraczki i ich mocowań lusterek, a tymi niebieskimi pomarszczonych zasłon w kabinie, zrobić piękny Ilusion rzeczywistości. :)
  Może dlatego, że włoskie samochody są produkowane tu od wielu lat i są bardzo powszechne, widzę również w tym powietrzem IVECO.
  Życie nie jest biznes, więc zostaw książkę księgowego w biurze i niech tosty:

  Szczęśliwego Nowego Roku mój przyjacielu !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również życzę Ci Pablo, wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! Bardzo mnie cieszy fakt, że model Ci się podoba. By.Volk to ciekawa manufaktura, ich modele robią furorę w Rosji, w Polsce można je dostać tylko w prywatnym imporcie;) ja swój odkupiłem od innego kolekcjonera i nie żałuję;)

   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 6. Rewelacyjna i imponująca miniatura. Cóż można więcej o niej powiedzieć? ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałem, że Ci się spodoba;) ja czekam na Twoje "rewelacje" ;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 7. Bello modelo, me encanta este MAZ; pregunto, ¿estos camiones son fabricados en Bielorrusia?
  No conocía a By.Volk, ¿fabricarán algún camión del Dakar?
  Que tengas un muy buen 2017, y lleno de autitos!
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Bienvenido Juanh! Bielorrusos producir modelos tan bellas, que es difícil de creer. Ellos son, lamentablemente escasos. Sí, MAZ participar en el Dakar, pero nunca vieron al modelo.

   Saludos:)

   Usuń
 8. Impresionante chasis, me encantaría tenerlo en mi colección!
  Esta marca, Volk, es para tenerla en cuenta...

  Saludos amigo, y feliz 2017!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. By.Volk es un pequeño fabricante de modelos de Bielorrusia. Es difícil de modelos disponibles, pero vale la pena comprar.

   Atentamente, todo lo mejor :)

   Usuń