czwartek, 2 marca 2017

Robur LO 3000 1:43 IST Models

Pozostańmy jeszcze na moment przy autobusach. Robura LO3000 pokazywałem Wam już przy okazji modelu pochodzącego z krótkiej serii NVA Fahrzeuge, ukazującej się nakładem niemieckiego oddziału Atlas Editions. Niestety, autko nie zadowalało mnie w stu procentach, toteż wypatrywałem okazji zamiany posiadanego przeze mnie egzemplarza na gablotkową, cywilną bądź wojskową wersję. Dzięki uprzejmości kolegi z MSM, udało mi się wymienić mój egzemplarz na poszukiwany. 


Generalnie różnic pomiędzy posiadaną przeze mnie do niedawna wersją atlasowską, a gablotkową jest niewiele, ale są. Gablotkowy model sygnowany logiem IST Models posiada fototrawione wycieraczki, chromowane obwódki kierunkowskazów i chromowaną ramkę okna w drzwiach przednich. Znacznie lepiej wykonana jest głębia wlotu powietrza, zaznaczono srebrne elementy w postaci zawiasów i zamków bocznych klap, pomalowano wnętrze oraz wszystkie uszczelki wokół okien.   Nadal kiepsko prezentują się lusterka boczne, które choć posiadają wkłady, to zawieszone są na nieproporcjonalnie grubych ramionach. Podobnie jak w opisywanej wcześniej wersji, tak i w tym Roburze przedni rozstaw kół wydaje się za szeroki.  Nie są to jednak mankamenty mogące zakłócić moją radość z posiadania tego i tak pięknego modelu. Zapraszam serdecznie do galerii. 


15 komentarzy:

 1. Witaj Szymonie, Widzę, że sporo tych autobusów ostatnimi czasy trafiło do Twojej kolekcji ;) Fajny ten Robur ;)

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, postanowiłem podmienić atlasowskiego Robura na coś lepszego. Myślę, że warto było;)

   Usuń
 2. Robur cenny drogi przyjaciel Szymon; oraz z kolorami Deutsche Democratik Republik, jednego z perferidos krajach latach zimnej wojny moich.
  Wielki modelu, widzę i pamiętam filmów szpiegowskich z tamtych lat.
  Przytulić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samochód mimo swoich wielu wad znalazł bardzo duże zastosowanie. Ten sympatyczny busik woził dzieci na kolonie, pracowników do pracy, rozwoził pocztę, jego wersja furgon pracowała dla oddziałów TV no i jak widać nawet armia nim nie pogardziła;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 3. Modelik sprawia bardzo przyjemne wrażenie. Nie wiem czy słusznie, ale w tym malowaniu wygląda jak samochód wojskowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słusznie, bo to samochód należący do NVA czyli armii enerdowskiej;) A model naprawdę fajny;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 4. Nie za bardzo pamiętam Robura w tej wersji, ale wygląda "mrocznie", jak czasy w których powstał. Przydałoby się foto porównawcze z poprzednim modelem, ale znając Twój puryzm to warto było:-) pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mrocznie, nie wiem;) ja raczej wspominam Robury z sympatią. Pewnie dlatego, że kojarzą mi się z takimi drogowymi niezdarami, wiecznie zasapanymi, wolnymi i budzącym politowanie;)
   Różnice modeli nie są wielkie ale w linku w artykule masz odnośnik do poprzedniego, więc możesz porównać. Niestety nie mogę już pokazać zdjęcia porównawczego bo poprzedni egzemplarz cieszy już innego kolekcjonera;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 5. Mimo młodego wieku miałem okazje co najmniej dwa razy jechać takim Roburem (w tym raz gdy już auto pozbawiono dachu), jednak niewiele z tego pamiętam :)
  Model od IST w tym malowaniu wygląda bardzo odmiennie od zwykłego cywilnego :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam bym się przejechał takim, zwłaszcza bez dachu;) ja nie pamiętam czy kiedykolwiek miałem okazję jechać tym urządzeniem;) Mam już wojskowego, to teraz pora na cywilną wersję;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 6. Z pewnością szczegółowo kolor na wnętrzach jest zaletą tego IST.
  O przodu pociągu, oba modele wydają się mieć taką samą konfigurację. Patrząc od tyłu, różne szerokości przedniej i tylnej osi są dobrze reprezentowane, myślę. Przynajmniej udało im się dobrze, że osobliwe strzemiona. ;)

  Pozdrowienia, mój przyjacielu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te strzemiona to moim zdaniem najfajniejszy element Robura i Ify;) Szerokości osi owszem są widoczne, ale Robur miał jeszcze węższy rozstaw kół z przodu niż w modelu. Porównując oba modele ten przewyższa go kilkoma detalami.

   Pozdrawiam serdecznie;)

   Usuń
 7. Es excelente, hace tiempo que estoy detrás de él para conseguirlo. Lo conozco también en otros colores, todos son muy buenos.

  Te felicito por tu buen gusto, amigo.

  Saludos!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tienes razón, todos ellos son grandes. También me gustaría rojo y amarillo. Es una lástima que nadie produce una versión de la furgoneta;)

   Saludos!

   Usuń
 8. Mam sentyment do tego
  auta - autobusu.
  Jako dziecko osoby strzelającej,
  jeździłem na strzelnicę.
  Gdy koledzy bawili się procą,
  ja strzelałem z KBKSu, pistoletu MO,
  a nawet trzymałem Kałacha bez magazynku.
  To są wsopmnienia i zawsze jeździliśmy
  zakładowym Roburem.

  OdpowiedzUsuń