wtorek, 17 grudnia 2019

Deutz D 8005A 1:43 IXO


Niedawno, 8 grudnia w Warszawie miała miejsce, ostatnia jak dotąd edycja, Ogólnopolskiej Giełdy Modeli Samochodów im. Sławoja Gwiazdowskiego. Giełda odbyła się w nowej lokalizacji i przyznam, że z dotychczasowych, moim zdaniem była najlepsza. Dzisiaj chciałbym jednak wrócić do poprzedniej, jeśli dobrze pamiętam, czerwcowej giełdy, z której przywiozłem dwa dość nieoczywiste modele. Pojechałem na nią żeby dokonać jednej umówionej wymiany oraz by spotkać się z kolegami. Zupełnie nie planowałem zakupów, a jednak wróciłem do domu z dwoma nowymi modelikami. Tym razem mój wybór padł na ciągniki rolnicze. Nie jest to oczywiście nowość w kolekcji Muzeum 1:43. Zapewne niektórzy z Was pamiętają wcześniejsze wpisy w tej tematyce. Powiem Wam szczerze, że trochę mi jej brakowało i cieszę się, że mogę nadrobić zaległości. 


Jako pierwszy chciałbym Wam zaprezentować świetną miniaturkę ciągnika Deutz D8005A z 1966 roku. Model pochodzi z niemieckiej serii Traktoren Sammlung, która ukazuje się nakładem wydawnictwa DeAgostini. W serii tej znalazło się dużo ciekawych modeli, ale ja wybrałem sobie z niej jedynie kilka interesujących mnie miniatur. Wśród nich znalazł się właśnie opisywany dzisiaj Deutz. 

Producentem modelu jest IXO. Polityka wydawnicza IXO polega na sondowaniu rynku, które z gazetowych modeli sprzedają się najlepiej i na tej podstawie wybrane trafiają do wydawnictw gablotkowych. Kilka ciągników z serii Traktoren Sammlung doczekało się już swoich gablotkowych wydań. O ile jednak w przypadku samochodów wydania gazetowe różnią się wykonaniem niektórych detali, o tyle w przypadku ciągników te różnice są naprawdę ledwo dostrzegalne (jeśli w ogóle jakieś są). Nie wiem, co można by poprawić w przypadku pokazywanej dzisiaj miniaturki.

Model wykonany jest bardzo dobrze. Przede wszystkim zwraca uwagę czysty i równy montaż. Nie ma tutaj plam kleju, krzywo przyklejonych elementów, kołyszących się kół czy źle nałożonych opon. Te ostatnie przypadłości bywają notoryczne w przypadku gazetowych modeli ciągników. W moim egzemplarzu każdy detal doskonale spasowano i pomalowano. Warstwa farby jest równa, nie za gruba, dzięki czemu możemy podziwiać linie podziału blach, przetłoczenia oraz detale silnika. Zadbano nawet o kalkomanie zegarów oraz pomalowano dodatkowe siedzisko na błotniku. 

Deutz D 8005A z serii Traktoren Sammlung to miniatura, której nie sposób zarzucić czegokolwiek. Zdaję sobie sprawę, że serie rolnicze nie są tak popularne jak samochody wyścigowe czy ciężarówki, ale myślę, że za kilka lat takie modele, jak pokazywany dzisiaj Deutz, będą poszukiwanymi miniaturami. Dodatkowej radości dostarcza fakt, iż aktualnie modele z tej serii można nabyć naprawdę za niewielkie pieniądze. Mam nadzieje, że Deutz D 8005A przypadnie Wam do gustu. Czekam na Wasze opinie.     
9 komentarzy:

 1. Najlepszym producentem ciągników, jaki znam (pod względem jakości, szczegółowości i różnorodności dostępnych modeli) jest UH (Universal Hobbies). Możesz zobaczyć wiele modeli na blogu naszego przyjaciela Pabla, który niestety nie jest już wśród nas, ale zostawił swoje dziedzictwo na blogu ciągnika. Zapewniam cię, że będziesz zaskoczony.

  http://tallerel22.blogspot.com/search/label/UH

  Ixo jest ładny i schludny, ale zapewniam cię, że UH są znacznie lepsze. Jeśli planujesz poświęcić się traktorom, polecam najpierw zbadanie UH.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, blog naszego przyjaciela Pabla znam od dawna, mieliśmy dobry kontakt. Brakuje go wśród nas, dlatego zawsze gdy spoglądam w kierunku modeli ciągników rolniczych, to właśnie Pablo przychodzi mi na myśl. Nie planuje poświęcać sie traktorom, raczej od czasu do czasu wrzucam jakis model, w końcu to ciekawa gałąź kolekcji;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 2. Hermoso tractor Deutz Szymon; Pablo estaría disfrutando de él! Si estuviese entre nosotros, me llamaría por teléfono, tal como acostumbraba hacer, y me diría "está muy lindo el tractor del polaquito Szymon". A todos los amigos de Polonia él los llamaba "los polaquitos"; los quería mucho.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Hola Juan, ya hemos mencionado a Pablo muchas veces y siempre estaremos allí. Se acercan las vacaciones y, con ellas, un período en el que recordamos especialmente a quienes nos dejaron.

   Abrazos!

   Usuń
  2. No podemos dejar de extrañar a quien formó parte de nuestras vidad con tanto cariño, generosidad, delicadeza...Mi querido cuñado Pablo. Gracias por recordarlo muchachos.

   Usuń
 3. Modele traktorów lubię że względu na to, że są prawdziwym testem jakości producenta. O ile w osobówkach da się dużo detali pominąć, tak tutaj elementy układu jednego, czy nie raz silnika są na wierchu, a nie każdy sobie z tym radzi...

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo trafnie to podsumowałeś. To prawda, że tutaj trudno coś zamaskować;) Wydaje mi się, że w przypadku tego Deutza, IXO poradziło sobie naprawdę dobrze i choć to gazeciak, z powodzeniem mógłby uchodzić za model gablotkowy.

   Pozdrawiam;)

   Usuń
  2. Damian - Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko podpisać się pod Twoją opinią :D

   Pozdrawiam!

   Piotr

   Usuń
 4. W temacie traktorów raczej jestem laikiem. Przejrzałem sobie starsze wpisy i trochę tych maszyn już Ci się nazbierało. Nie wiedziałem, ze są takie efektowne.

  OdpowiedzUsuń