środa, 4 marca 2015

KrAZ 214 1:43 Наш Автопром

Od KrAZa 214 wszystko się zaczęło. Początkowo fabryka założona w 1945 roku w Krzemieńczuku produkowała elementy mostów oraz maszyny rolnicze. Łączna długość wyprodukowanych w zakładach mostów wynosiła w latach 1945 – 53 blisko 30 km. Mosty z Krzemieńczuka połączyły m.in. brzegi Dniepru, Moskwy, Dźwiny i Wołgi. W roku 1958 wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na samochody ciężarowe postanowiono uruchomić w istniejącej już fabryce linię produkcyjną.  


Sam KrAZ 214 nie był autorską konstrukcją zakładów w Krzemieńczuku gdyż pierwotnie produkowany był jako YAZ 214 w zakładach samochodowych w Jarosławiu. Produkcja pojazdu odgórnym dekretem ówczesnych władz, została przeniesiona do nowego zakładu w Krzemieńczuku i tu zadomowiła się na dobre. W roku 1963 samochód doczekał się pierwszej modernizacji polegającej na zastosowaniu instalacji elektrycznej o napięciu 24V. Ta wersja produkcyjna oznaczona została symbolem 214B i produkowana była do roku 1967, kiedy to z taśmy zjechał pierwszy model 255.  KrAZy 214 znalazły zastosowanie oczywiście głównie w armii. Kolejnymi masowymi odbiorcami samochodów były firmy związane z przemysłem naftowym i gazowym. Samochód z racji mocy oraz gabarytów sprawdzał się także doskonale w lotnictwie jako pojazd lotniskowy używany do holowania samolotów o masie do 75t. Co ciekawe w tej ostatniej roli KrAZy 214 występują do dziś. Mój egzemplarz KrAZa 214 to oczywiście model w skali 1:43 sygnowany logiem rosyjskiej firmy Nash Avtoprom. Jak widać na zdjęciach miniaturka robi świetne wrażenie zarówno jeśli mówimy o poziomie detali, montażu i malowaniu. Zasadniczo nic nie można jej zarzucić gdyż nadwozie jak i podwozie wykonano w tym przypadku z należytą starannością i dbałością o detale, co czyni z modelu naprawdę atrakcyjny eksponat.  Zapraszam zatem do obejrzenia zdjęć mojego egzemplarza KrAZa 214.
3 komentarze:

 1. Bello KrAZ, muy parecido al anterior que nos has presentado.
  Gusto mucho de estos modelos Finster.
  Abrazos!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Me alegro de que te gustan estos modelos. Pronto voy a mostrar más modelos nuevos en mi colección . Gracias por su visita y amables palabras .

   Greetings!

   Usuń
 2. Też się przyłączę do gratulacji. Naprawdę ciekawy model. Ja co prawda nie pamiętam takich Krazów ale i tak robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń