niedziela, 29 grudnia 2019

Volkswagen T3 Kombi 1:43 Premium Classixxs

Niemal w każdej kolekcji, z czasem pojawiają się tzw. mini kolekcje. Często są to, jakieś konkretne modele samochodów, wersje nadwoziowe bądź typy zabudów. Oczywiście mini kolekcji w zbiorach moich kolegów jest tyle, ile ich samych, ale z pewnością stanowią one ważny element zbieraniny każdego z nich. W mojej kolekcji, znalazło się kilka takich mniejszych odnóg, z których najliczniejszą stanowią pojazdy strażackie. 


Drugą mini kolekcją w moich zbiorach jest mała, ale ciekawa seria modeli Renault B70/Saviem B90, a trzecią kilka wersji Wartburgów 311/312. Najciekawszą i najnowszą mini kolekcją jest zbiór różnych wersji Volkswagena T3.

Przyznam się Wam, że od dawna posiadałem kilka wersji nadwoziowych T3, ale dopiero teraz postanowiłem zebrać ich możliwie najwięcej. Nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ większość z nich dostępna jest już jedynie w drugim obiegu. Po perturbacjach ze sprzedażą marki, Premium Classixxs zaprzestało całkowicie produkcji modeli T3. Schuco okazjonalnie wypuszcza krótkie serie, na szczęście bazując na tych samych matrycach, co Premium Classixxs. Na rynku zdarzają się także starsze wypusty PMA. To właśnie modele tych trzech producentów chciałbym zgromadzić w możliwie największej liczbie. Aktualnie w moim zbiorze znajduje się około dwudziestu pięciu egzemplarzy tego pięknego samochodu, ale zapewniam Was, że jest to zaledwie kropelka w morzu wersji, które okazały się na rynku. Sens kolekcjonowania tkwi jednak właśnie w wyczekiwaniu, poszukiwaniu i zdobywaniu upragnionych egzemplarzy. 

Dzisiaj chciałbym Wam zaprezentować model klasycznej wersji Volkswagena T3 – Kombi. Ten maksymalnie 9-miejscowy busik, do niedawna ciągle jeszcze obecny na europejskich drogach, dzisiaj jest już widokiem bardzo rzadkim. Na zachodzie "tetrójka" osiągnęła już status pojazdu kultowego i coraz częściej traktowana jest w kategoriach zabytku. W Polsce trudno spotkać egzemplarz w dobrym stanie i na chodzie. Większość z nich dokonała żywota gnijąc w krzakach lub rozebrana została na części. Szkoda, bo T3 to jeden z najważniejszych modeli w historii Volkswagena. Warto nadmienić także, że właśnie w 2019 roku przypadła czterdziesta rocznica premiery modelu T3. Z tej okazji Schuco planuje wypuścić limitowane reedycje modeli Volkswagena T3. Mam nadzieję, że kilka tych limitów wpadnie i w moje ręce. 

Wróćmy jednak do samej miniaturki, która jak każde wydawnictwo Premium Classixxs, prezentuje niezwykle wysoki poziom wykonania. Podobnie jak wszystkie pozostałe, tak i ten ograniczono limitem 1000 szt. Mimo wieku, bo jest to już dość stary model, samochodzik poszczycić się może idealną powłoką lakierniczą, świetną bryłą i doskonale odtworzonymi detalami. Szczególnie zwracają uwagę klosze lamp tylnych oraz wnętrze. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre z modeli Premium Classixxs posiadały nawet wzorzystą tapicerkę na siedzeniach. Bardzo ładnie odwzorowano także koła z charakterystycznymi kołpakami. Model właściwie nie ma słabych stron. Musiałbym się naprawdę silić, żeby znaleźć w nim jakąś wadę, dlatego od razu zaproszę Was do galerii i samodzielnej oceny Volkswagena T3 Kombi Premium Classixxs. 
12 komentarzy:

 1. Myślę, że jedną z przyczyn sukcesu T3 było jego piękno z rodzinnym poczuciem VW Golf. Nie wiem, jaką konkurencję miałem w tym czasie, może jakiś Ford Transit.
  Model w skali to piękno, wystarczy spojrzeć na delikatność pióra wycieraczki lub nieoczekiwany szczegół tylnego wydechu.
  Szczęśliwego nowego roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że masz rację. To było idealne auto dla dużych rodzin. Łączyło nowoczesną stylistykę z funkcjonalnością i niezbyt dużymi gabarytami.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Witaj Szymonie!

  Model odtworzony dokładnie i starannie :D Podoba mi się, choć T3 jest brzydkie i nie chcę go mieć w kolekcji :P No chyba że był w jakiejś SM :D

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to ciekawe czy SM posiadało jakieś T3. Mam w zanadrzu kilka radiowozów na bazie T3, może te Ci się bardziej spodobają;)

   Pozdrawiam;)

   Usuń
 3. Miniatura świetna, idealnie ją podsumowałeś. Jeśli idzie o mini kolekcje, to jak najbardziej - każdy ma swojego konika. W moim przypadku są to Imprezy WRC, których jak wiesz, mam naprawdę sporo. :)

  Życzę Ci, abyś trafił najbardziej wyjątkowe egzemplarze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko skromność Szymona i cotygodniowa systematyka publikowania nowych wpisów powoduje że jeszcze nie królują tu T2, T3 i T4 ;)
   A Twoje Imprezy wciąż mi się podobają i były inspiracją dla mnie do zdobycia własnego egzemplarza, a nad kolejnym pracuję :D
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Damian, Twój zbiór Imprez ma już status legendarny. Sam wiesz, jakie zawsze robiły na mnie wrażenie. Oczywiście, jak już postanowisz mi je podarować to przyjmę z ogromną radością ;P

   Usuń
 4. Bella Kombi de Premium Classixxs.
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Po Twoim wpisie pooglądałem sobie na ebay te modele Premium Classixxs. Faktycznie jest ich bardzo dużo i są piękne. Szkoda tylko, że takie drogie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogie, zauważam nawet tendencję wzrostową w ostatnim czasie. Premium Classixxs z racji jakości swoich modeli oraz faktu, że nikt poza nimi nie wyprodukował takiej ilości wersji T3, ma szansę na osiągnięcie status podobny do modeli HPI i AA. Wzrost cen zdaje się to potwierdzać.

   Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Mam model 1/18 w wersji z kwadratowymi lampami z KK scale i powiem że znakomita robota w 1/43 ,model naprawdę dobry, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń