sobota, 5 grudnia 2020

BMW 325i 1:43 Saloon Corgi Vanguards

Te słowa mówią same za siebie: BMW. Seria 3. E30, czyli klasyk wśród klasyków. Kiedyś masowo produkowany samochód rodzinny, dziś jeden z najbardziej poszukiwanych young- (czy może już old-) timerów. Sedan (saloon) – określany w ten sposób (bo nim jest), w odróżnieniu od wersji 2-drzwiowej określanej, jako coupe (które nijak nim nie jest). „Trójka” BMW E30 było produkowana w latach 1982-1994 z różnymi silnikami o mocach od 86 do prawie 240 KM. I z napędem oczywiście -jak się należy- na tył, ale także na obie osie. 
Z modelem tego samochodu w skali 1:43 jest „kłopot”, a w zasadzie „podwójny kłopot”. Po pierwsze jest kilka wykonań w wersji Touring (czyli kombi), jest kabriolet, jest całe mnóstwo 2-drzwiowych odmian „bojowych”, czyli z rajdów i wyścigów, ale żaden z wiodących na rynku producentów modeli nie wykonywał miniaturowej wersji sedan. I nigdzie nie znalazłem informacji, dlaczego tak się potoczyła historia. Nikt, oprócz Corgi Vanguards.


I tu pojawia się drugi „kłopot” związany z tym modelem. Otóż po raz pierwszy model został wyprodukowany w pokazanej tu wersji ładne kilka lat temu w limitowanej i numerowanej partii 1000 szt. Pokazany ma numer 0786. Marka Corgi jest bliska sercu każdego dłuższego stażem kolekcjonera modelików. Współczesne Corgi Vanguards (z ang. vanguard – awangarda, czołówka), to modele w skali 1:43. Dalszy ciąg „kłopotu” związanego z tym modelem, to informacja dołączana do każdego egzemplarza opisująca konkretny, istniejący, z udokumentowaną historią pierwowzór. Stąd na modelu odwzorowany autentyczny numer rejestracyjny. W tym przypadku wiadomo, że oryginał został po raz pierwszy zarejestrowany w 1987 roku w hrabstwie  Suffolk (GB). Pierwszy właściciel sprzedał auto w 1991 r. za £12.000. Obecni właściciele nabyli samochód w 2008 r. z pełną historią i dokumentacją obsługową. Model ma lakier w kolorze Luxor Beige wg nazewnictwa BMW.


W zeszłym roku ukazała się nowa wersja tego samego, ciągle jedynego modelu sedana E30. Także Corgi Vanguards. Także w limitowanej i numerowanej edycji 1000 szt. Tym razem w kolorze (wg BMW) Plane Tree Green (zieleń platanowa). Modele oprócz innych szczegółów, różnią się odwzorowaniem felg. Mój model z tego wydania ma numer 0112/1000, ale to już inna historia…


Tu uwaga: jeżeli ktokolwiek wzbrania się przed kupnem modelu BMW E30 Sedan z wypustu Corgi Vanguards właśnie z powodu, że model jest „by Corgi Vanguards”, po zakupie będzie pozytywnie zaskoczony. Tak samo, jak kolega, który niedawno wszedł w posiadanie modelu BMW E30 Sedan Corgi Vanguards… To naprawdę jest „kawał dobrego modelu”.


Tekst:  Marek Rowicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz