sobota, 21 grudnia 2013

Ził 130 1:43 Автоистория (АИСТ)

Ził 130 to chyba najbardziej znana radziecka ciężarówka. W latach 1962 – 1994 powstało 3 380 000 egzemplarzy samochodu, którego produkcja już dwa lata po rozpoczęciu przeszła w fazę masową.  Prostota konstrukcji oraz łatwość napraw spowodowały, że samochód ten, mimo dużej awaryjności, doskonale sprawdzał się nawet w bardzo trudnych warunkach. Zastosowana w nim benzynowa, ośmiocylindrowa jednostka napędowa o pojemności sześciu litrów, była co prawda niesamowicie paliwożerna ale pozwalała na używanie samochodu nawet w warunkach syberyjskiej zimy, gdzie silniki dieslowskie stawały się całkiem bezużyteczne.  

Samochód stał się tak popularny, że spotkać go było można niemal w całym bloku wschodnim i państwach sympatyzujących ze Związkiem Radzieckim. Mnogość zastosowań zaczynająca się na zwykłej wersji skrzyniowej, a kończąca na wozach pożarniczych spowodowała, że Ził 130 stanowił swego czasu trzon produkcji samochodowej ZSRR.  
Model, który prezentuje poniżej pochodzi z rosyjskiej serii Auto Historia (Aist), która z założenia ma być nieco tańszą wersją modeli SSM. By obniżyć koszty produkcji, a co za tym idzie cenę gotowego modelu, zrezygnowano m.in. z elementów fototrawionych oraz zmniejszono liczbę warstw lakieru. Wszystko to nie wpłynęło jednak znacząco na efekt finalny, gdyż mimo naturalnej przewagi SSM model Aist naprawdę prezentuje się świetnie. Jedyne co może nieco razić to kształt wycieraczek, które na tle całości wyglądają po prostu topornie. Nie jest to jednak mankament przekreślający efekt końcowy. Moje pierwotne obawy związane z zakupem modelu szybko przerodziły się we wniosek, że to na pewno nie ostatni model tej wytwórni w mojej kolekcji.11 komentarzy:

 1. Witam !
  Gdze Można Zakupić Modele Firmy : "Avtoistoryia " Z Góry Dziękuję
  Pozdrawiam , Życzę Szczęśliwego Nowego Roku..

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  ja swoje egzemplarze kupiłem na allegro. Pojawiają się dość często. Dziękuję, również życzę sukcesów;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam !
  Czy mógłbym Prosić O Link (Przykadowy ) Ponieważ Nie Potrafię Znaleźć Z Góry Dziękuję Oraz Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. mam jakiś problem ze wstawieniem linku, ale jak wpiszesz w dziale "kolekcje i sztuka" Ził 130 wyskoczą czy aktualnie 4 modele. Ten który kosztuje 118 zł to właśnie auto historia;) z tego co widzę jedyny aktualnie na allegro.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki
  Nie sądzisz że przepłacę , a po kolejne nie wolisz zaczekać na ził 130 (Możliwe Że Pojawi Się W kultowych Autach prl-u )

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy przepłacisz nie wiem, mój był droższy;) Chciałem, kupiłem i nie żałuję. Nawet jeśli przepłaciłem to model nadrabia swoją dokładnością. Nie jest to może SSM ale broni się. Co do kultowych to z tego co wiem kolekcja ma opiewać na jakieś 155 numerów, aktualnie jest chyba na tapecie numer 138 i szczerze mówiąc nie sądzę by pojawił się w niej Ził 130.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale Ma się zmienić długość kolekcji a już za niedługo ma być ursus c-330

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli to prawda byłoby świetnie. Słyszałem jednak sporo nt kolekcji więc trudno pewne rzeczy brać za pewniki. Na forach jest sporo hipotez, których jednak nikt nie potwierdza. Poczekamy zobaczymy;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie ukaże się w kolekcji KAP. Nie ten profil, nie ten kaliber.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obserwując to co wydaje aktualnie DeA jestem również pewien, że nigdy nie wyjdzie w tej serii. Nie wiem dlaczego ale seria całkowicie zmieniła profil. Miast Ziłów, Krazów, Jelczy, Starów czy choćby zapomnianych niemal całkowicie Smyków, ukazują się... Triumphy, Peugeoty, Volvo i karykaturalne Citroeny... brak słów.

   Usuń
  2. Tak, masz absolutną rację. Słaba jest wizja serii i najwyraźniej idą w zupełnie innym kierunku.

   Usuń