niedziela, 17 maja 2015

Skoda 110 R Coupe 1:43 IST/DeAgostini

Skoda 110 R produkowana była od 1970 roku w zakładach w czechosłowackich Kvasinach. Samochód konstrukcyjnie oparty był na modelu 110. To po nim odziedziczył jednostkę napędową, skrzynię przekładniową oraz elementy zawieszenia. Taka konfiguracja niestety powodowała, że nazywanie modelu Coupe sportowym było znacznie na wyrost, gdyż wyczynowość Skody 110 R zaczynała i kończyła się na wyglądzie. 


Mało tego, auto było cięższe od swojego protoplasty, co także nie poprawiało jego osiągów. Wóz rozpędzał się do „setki” w blisko dwadzieścia sekund. Silnik o pojemności 1107 cm3 sprzężony z 4-biegową skrzynią, pozwalał osiągnąć prędkość 145 km/h. Średnie zmierzone spalanie wynosiło 8,5l przy prędkości 90km/h. Produkcję Skody 110 R Coupe zakończono w 1980 roku zastępując ją modelem Rapid. Prezentowany na zdjęciach modelik to miniatura z serii Kultowych Aut Prlu. Perypetie związane z pojawieniem się kolejnych modeli Skód w KAP niejednemu kolekcjonerowi przysporzyło siwych włosów. Pojawiające się i znikające zapowiedzi momentami zakrawały na kpinę, ale w końcu udało się. Skoda 110 R Coupe trafiła w ręce zbieraczy. Sądząc po jakości wykonania oraz montażu przyznam, że warto było poczekać. Model nie jest kolejnym wcieleniem nie do końca dobrze odwzorowanej Skody Abrexu. Moim zdaniem poszczycić się może bliższymi rzeczywistości proporcjami. Poziom wykonania i dbałości o szczegóły przywodzi na myśl najlepsze wypusty serii. Brakuje kolorowego wnętrza i charakterystycznych dla wersji Coupe kołpaków, no ale nie można przecież mieć wszystkiego. Ja szczerze mówiąc w momencie rozpakowania przesyłki pozbyłem się wszelkich wątpliwości co do modelu i cieszy mnie jego obecność w moim zbiorze. 6 komentarzy:

 1. Cześć!
  Model Skody 110R też posiadam w swoich zbiorach i nie żałuje zakupu. KAP wypuszcza coraz bardziej egzotyczne modele i obawiam się, że jest to mój przedostatni model, którego zakupiłem.
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czołem;) ja jeszcze czekam na Ładę 2106 i Skodę 105, potem chyba dam sobie spokój.

   Usuń
 2. Hermosa coupé amarilla de Skoda, una maravilla!
  Abrazo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Neo models chyba robi też takie Skody, ale są cenowo nieosiągalne,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są drogie, ale ładnie wykonane. Nie porównywałem mojego z Neo bo nie posiadam takowego. Widziałem gdzieś w sieci porównanie Neo i Abrex. Abrex jednak wypadł w nim dość słabo z tego co pamiętam.

   Usuń