wtorek, 8 września 2015

Mtz 50 1:43 Hachette

    MTZ 50 to jeden z najpopularniejszych ciągników produkowanych w Mińskiej Fabryce Ciągników. Ten uniwersalny pojazd rolniczy produkowany był nieprzerwanie od 1962 do 1985 roku, kiedy to jego produkcję znacznie ograniczono. Traktor napędzany był czterocylindrowym silnikiem diesla o pojemności 4,75l i mocy 55 KM sprzężonym z manualną skrzynią przekładniową.


        Głównym polskim konkurentem radzieckiej „białoruśki” był rodzimy Ursus C-360, który jednak w opiniach użytkowników niestety wypadał nieco gorzej. Na korzyść radzieckiego traktora przemawiało wspomaganie kierownicy, lepsze przełożenia, wyższa kultura pracy silnika oraz lepiej wytłumiona kabina. W sprzedaży dostępna była także wersja z napędem na cztery koła, oznaczona symbolem MTZ 52. Egzemplarz, który trafił do mojego zbioru pochodzi z serii wydawniczej Ciągniki – Historia, Ludzie, Maszyny, ukazującej się w Rosji nakładem wydawnictwa Hachette. Kiedy oglądałem zdjęcia pojawiające się w Internecie wydawało mi się, że model wypada średnio i zwlekałem z jego zakupem, ciągle stawiając przed nim kolejne priorytety. Nadarzyła się jednak okazja zakupienia jednego egzemplarza i szczerze powiem, iż nie żałuję, że z niej skorzystałem. Model przede wszystkim na żywo prezentuje się o niebo lepiej niż na fotografiach. Miniatura poszczycić się może ładnymi detalami zarówno na zewnątrz jak i w kabinie. Doskonale prezentuje się wyważona warstwa lakieru. Na pochwałę zasługuje także montaż, gdyż mój egzemplarz wolny jest od jakichkolwiek wad w tej materii. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć mojego MTZ 50.

6 komentarzy:

 1. Podoba mi się ten model choć traktorów nie zbieram ;)

  Gratuluję nabytku i pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam ich w kolekcji kilka i powiem Ci, że coraz bardziej mi się podobają. Warto zwrócić na nie uwagę, bo niektóre naprawdę wykonane są bardzo szczegółowo. Dziękuję za wizytę.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Kolekcja ciągników daje za dużo zabawy z tej drugiej strony, który jest ukierunkowany nieco.

  Wygląda proste, ale dobrze zrobione personel pokładowy daje plusa

  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpiękniejszą znaną mi kolekcje posiada Pablo, który wpisał się poniżej;)

   Usuń
 3. Jest to bardzo dobry model z pięknym tematem (w istocie jest drugim favorit w moim blogu). Kopalnia pochodzi z edycji testowej (wraz z BTZ-3, DT-54 i T-16), i brakowało światła i wycieraczki, więc zrobiłem je sam
  Na szczęście ostateczne pobranie, jest bardzo dobrze zrobione, jak modelu.

  Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałem Twój model i pracę, która włożyłeś w jego ratowanie. Warto było, bo to udany model i z niecierpliwością czekam aż uda mi się zdobyć kolejne z tej serii.

   Pozdrawiam!

   Usuń