piątek, 9 października 2015

MTZ 80 1:43 Hachette

Białoruski producent ciągników rolniczych MTZ, za sprawą dość dużej popularności ciągników tej marki, doskonale znany jest w Polsce. Ucieszył mnie zatem bardzo fakt, iż udało mi się nabyć kolejny model tegoż producenta. MTZ 80 niemal w 70% oparty jest konstrukcyjnie na swoim poprzedniku – MTZ 50. Serię 50/52 w latach 1970-74 poddano gruntownej modernizacji i w roku 1974 nowy model ciągnika oznaczony symbolem 80/82 trafił do sprzedaży. 


Pojazd ten charakteryzował się bardzo dużymi możliwościami adaptacyjnymi. Poza standardowym rozdziałem na maszyny z napędem na dwa koła (80) i na cztery koła (82) klient mógł konfigurować swój ciągnik niemalże w dowolny sposób, biorąc za wytyczne warunki, w jakich miał w przyszłości pracować. Dostępne były zatem wersje z różnymi rozstawami kół, prześwitem, ogumieniem, ale i alternatywnymi sposobami uruchamiania silnika, a także przystosowane do pracy przy dużych nachyleniach terenu i możliwością adaptacji dowolnych systemów hydraulicznych. W swoich czasach białoruski produkt stanowił bardzo nowoczesną jednostkę, za co ceniony był i zasadniczo jest do dzisiaj przez użytkowników. Wraz z ciągnikami gąsiennicowymi DT-75 i T-70, to właśnie MTZ 80/82 był najpopularniejszym traktorem używanym w Związku Radzieckim. Model, który prezentuję na poniższych zdjęciach, to kolejny numer ukazującej się w Rosji nakładem wydawnictwa Hachette serii Ciągniki - Historia, ludzie, maszyny. Model, podobnie jak poprzedni z tej serii, zaskoczył mnie mile poziomem wykonania. Wszystkie elementy spasowane są poprawnie, warstwa lakieru - bez ubytków, nie pozostawia wiele do życzenia. Malowany - przez to płaski, wlot powietrza może początkowo odrobinę razić, także dość luźne koła mogłyby być nieco lepiej dopasowane, jednak nie są to mankamenty bardzo rzucające się w oczy i kładące cieniem na ogólnej ocenie modelu. 


7 komentarzy:

 1. Nie mogę zwrócić uwagę na wszelkie skazy, jestem po prostu podekscytowany faktem, że model ten Hachette istnieje. Podejrzewam, że będzie to rosyjski limitowanej serii, ale wiesz. . . . limitowana seria = nieograniczone ceny.
  Prędzej czy później, jak to pięknie będzie latać do mojego domu, w międzyczasie, dziękuję za "trailer filmu".

  Pozdrowienia!

  Ps: moje modele edycja testu nie powiedzieć nic o ich producenta. Słyszałem, że ta kolekcja jest w Indiach. To prawda ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Pablo!
   Model jest naprawdę fajnie zrobiony. To wydawnictwo gazetowe i masz rację, że z czasem po wyprzedaniu nakładu jego ceny mogę poszybować w górę, ale póki co nie jest jeszcze zupełnie niedostępny.
   Nie mam pojęcia czy kolekcja ukazuje się w Indiach, ja swoje modele ściągam z Rosji. To dokładnie ta seria:

   http://www.traktory-collection.ru/

   Według informacji na pudełkach same modeliki produkowane są w Bangladeszu.

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. That's samej rzeczy chciałem wiedzieć: gdzie modele są produkowane.
   Na szczęście, jak się domyślacie (pomimo Google Transalator....).

   Dzięki !

   Usuń
 2. Bardzo ładny model. Widać, że w Bangladeszu też potrafią zrobić fajne modele, Szkoda, że w Polsce nie potrafią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Otro hermoso modelo, completamente desconocido para mí.
  Me gustó mucho, saludos!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hola amigo !
   MTZ fabricante Bielorrusa de tractores agrícolas . En la parte este de Europa sigue siendo muy popular . Pronto voy a mostrar los nuevos modelos de tractores de Belarús .

   ¡Saludos!

   Usuń