poniedziałek, 16 maja 2016

Łada 2105 1:43 DeA/IST Models

Od opublikowania ostatniego postu poświęconego rosyjskiej Ładzie minęło już trochę czasu. W tym okresie do mojego miniaturowego garażu przybyły kolejne egzemplarze tychże samochodów. Tym razem chciałbym Wam zaprezentować model klasycznej już Łady 2105, która ukazała się nakładem serii wydawniczej Kultowe Auta Peerelu. Czy kultowy? Z pewnością. Niegdysiejszy obiekt pożądania niejednego obywatela Polski Ludowej odtworzony został przez chińską Ist Models w jedynej słusznej skali – 1:43. 


Na pierwszy rzut oka nie trudno oprzeć się wrażeniu, że to jeden z lepszych modeli w serii, mimo, iż w nieciekawym, białym kolorze. Model posiada barwione reflektory zarówno przednie jak i tylne, zadbano o uszczelki wokół okien oraz zaznaczono wloty powietrza na bocznych słupkach oraz masce. Nieźle prezentują się także felgi, które dla złamania koloru pomalowano na szaro. Wnętrze pojazdu tradycyjnie wykonano z czarnego, niemalowanego plastiku. Nie ma to zasadniczo znaczenia, gdyż w większości Ład 2105 takie było w oryginale. Zasadniczo wszystko byłoby idealnie gdyby nie maska pojazdu, której charakterystyczny garb zdradza, iż pochodzi ona z późniejszego modelu 2107. Wynika to najpewniej z czystej oszczędności i nie powinno dziwić… gdyby nie fakt, iż Ist Models produkuje Ładę 2105 z właściwą maską, choćby w modelu enerdowskiej Volkspolizei. Dlaczego więc nasza 2105 nie posiada takiej? Tego pewnie nie wiedzą najstarsi górale. Szkoda, bo model mógłby na tym naprawdę dużo zyskać. Podkreślę w podsumowaniu, iż mimo wadliwej maski, model i tak jest dla mnie bardzo atrakcyjny i jego obecność w moim zbiorze bardzo mnie cieszy. Zapraszam zatem do galerii.   


10 komentarzy:

 1. Bardzo dobry model Finster, ten samochód był bardzo widać tutaj w Argentynie, które jest znane.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, cieszę się, że model Ci się podoba. Nie wiedziałem, że samochód jest popularny i w Argentynie.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Witaj Szymonie! Modelik niezły, choć trochę szkoda, że maska pochodzi z modelu 2107. Mimo to naprawdę fajna ta Łada.

  Pozdrawiam!

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Piotrze! Szkoda, ale i tak cieszy oko. Dla mnie to jeden z lepszych modeli w serii.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Zsymon, a este LADA lo tuvimos en las calles de mi país; muy bello, aun quedan algunos en mi ciudad.
  Abrazo!

  Szymon po tej stronie mamy na ulicach mojego kraju; bardzo piękne, ale są tacy, w moim mieście.
  Przytulić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Juanh, że model Ci się podoba. Zaskakuje mnie jego popularność w Argentynie. Człowiek co rusz dowiaduje się nowych rzeczy;)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Widzę, że nawet w Kultowych trafiają się porządne modele ;) Na Twoich zdjęciach prezentuje się dumnie, i gdyby nie tekst, to prawdopodobnie nawet bym nie wpadł na to, że miniaturka pochodzi z polskiej gazety.
  Gratuluję i pozdrawiam! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobry modelik, mimo wspomnianych mankamentów naprawdę może się podobać. Na żywo prezentuje się jeszcze lepiej niż na zdjęciach.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Jak słyszeliście od moich rodaków, to LADA jest dobrze znane tutaj, na południe. Możemy więc powiedzieć, że jest to bardzo dokładny model.
  Pomimo Jestem dumny argentyńskie, mój ojciec był Włochem, więc mam malutką flagę "Tricolori" namalowany w moim sercu. Tak, lubię ten LADA FIAT oparte, podobnie jak Chór Armii Czerwonej śpiewa "Bella ciao" ;)

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Pablo, bez Fiata nie byłoby Łady;) zaryzykowałbym w przypadku 2105 stwierdzenie, że to ostatnia ładna Łada.

   Pozdrawiam!

   Usuń