niedziela, 9 maja 2021

Volkswagen T3 Westfalia 1:43 Hachette

Moja ogromna sympatia do Volkswagenów Transportertów, zwłaszcza tych trzeciej generacji, nie maleje. Mini kolekcja tych pojazdów, którą rozwijam od jakiegoś czasu, powoli ale systematycznie, się rozrasta. Staram się je prezentować w odstępach czasowych, żeby nie zanudzić Was monotematycznością kolejnych wpisów. Prezentowana dzisiaj miniaturka, to jeden z modelików, które najbardziej mnie zaskoczyły w ostatnich miesiącach. 
Pominę dziś historię caravaningu oraz westfalijek, ponieważ w poprzednich wpisach pojawiała się ona kilkukrotnie i pewnie jeszcze nie raz do niej nawiążę. Dziś zajmiemy się samym modelem, który pochodzi z serii gazetowej „Collection Camping Cars” wydawanej od marca 2017 roku nakładem wydawnictwa Hachette. Seria zakończyła się na numerze 60 w lipcu 2019. Jakby nie patrzeć, za sprawą nietuzinkowych modeli, była ona jedną z ciekawszych serii gazetowych, jakie trafiły na rynek. Dwa lata po zakończeniu serii, niektóre z numerów osiągnęły status niemalże białych kruków, co oczywiście przekłada się na ich cenę na serwisach aukcyjnych.


Prezentowana dzisiaj miniaturka Volkswagena T3 Westfalia to 25 odsłona wspomnianej serii i do białych kruków może jeszcze nie należy, ale jako wypust gazetowy stanowi ona naprawdę ciekawą alternatywę dla coraz droższych Westfalii z nieodżałowanego Premium Classixxs. Już na wstępie widać, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z tym samym kopytem, na którym produkowane były modele Premium Classixxs i Schuco. Co prawda, gazetowa wersja modelu odbiega montażem od produktów wymienionych wyżej marek, ale i tak, jak na gazeciaka zaskakuje poziomem detali zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Różnice w montażu nie polegają w tym przypadku na jakichś rażących niedoróbkach, ale niektóre elementy mogły być nieco bardziej dopracowane. Wystarczy spojrzeć na tylny pas, żeby zrozumieć, o czym mówię. Moje zastrzeżenia budzą też opony, ale zagadnienie ogumienia dla większości gazeciaków jest tematem bardzo śliskim. Najbardziej zaskakującym elementem w moim egzemplarzu T3 z Hachette, jest zamontowana pod sufitem… podłoga przedziału sypialnego/bagażnika. Nie mam pomysłu na komentarz do tego. Brakuje również tylnej ścianki szafki (widać to na rzucie lewego boku). Generalnie zamaskować można ja było łatwo, chociażby poprzez malowane imitacje zasłonek tylnych okien. Nie zamaskowano. Oczywiście oba detale są do poprawienia, ale celowo chciałem zwrócić Wam na to uwagę. Być może ktoś z Was posiada ów model z identycznymi wadami? 


Gwoli podsumowania powiem tylko tyle, że choć nie jestem zwolennikiem wydawnictw gazetowych, to w przypadku camperów z wspomnianej wyżej serii z dwóch powodów zrobiłem wyjątek. Po pierwsze jest tam kilka fajnych Volkswagenów, a po drugie ich jakość nie wywołuje uczucia źle wydanych pieniędzy.  

6 komentarzy:

 1. Ta seria to mistrzostwo świata, szkoda że nie wydali jej nigdzie indziej niż chyba tylko we Francji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Mnie z tej serii interesują głównie VW, ale w przypadku T3 i T4 bazują one na formach z Schuco i dawnego PC, dlatego są po prostu genialne.

   Usuń
 2. Yo tuve la suerte de hacer la colecvión casi entera, incluyendo los modelos de regalo para abonados. Aunque casi todos los compré en kioskos franceses algunos modelos se vendieron también en mi país, España, a través de la editorial Salvat que es filial del grupo francés Hachette.

  Esta colección fue excelente en general y tuvo algunos modelos sobresalientes, con calidad muy cercana a las producciones de Premium Classixxs aunque no lo crean.

  Precísamente el modelo que muestras hoy no lo conseguí y tampoco hice mucho por hacerlo, por que ya tengo una T3 Camper pero no recuerdo si era Westfalia o Joker. En todo caso tu modelo mantiene la media y es muy recomendable, si bien no acaba de convencerme del todo su color blanco.

  Te animo a que consigas los que puedas, en Ebay hay muchos y de todos los precios.

  Saludos!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Correcto, Antonio, el blanco es el resto del blanco, el resto está claro, un poco diferente a la vista. Por un lado, gracias a esto, estarán un poco en la parte trasera de otras autocaravanas Premium Classixxs. Toda la serie fue divertida, pero fue el único VW iterado.

   Saludos :)

   Usuń
 3. Też mam i też ma te same wady, podobnie jak na zdjęciach dostępnych w sieci. Nie mam T3 z PC, więc nie wiem, ale porównując do T2 z PC to chyba jednak nie te same formy, acz rzeczywiście proporcje są oddane całkiem dobrze. Dobrze pamiętam, że tego miałeś nie kupować? ;) Moim zdaniem - pomijając na chwilę wszelkie zastrzeżenia co do jakości - najładniejsza dostępna wersja T3 Westy. Schuco i PC są dla mnie zbyt zakorzenione w swoim czasie, mam nadzieję, że ktoś się kiedyś pokusi o wydanie kolekcji tetrójek na bazie indywidualnych projektów, jest mnóstwo restomodów zrobionych ze smakiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. A to nie ten, ktorego miałeś nie kupować? ;) Też mam, też ma te same niedoróbki.

  OdpowiedzUsuń