niedziela, 9 marca 2014

FSO Polonez Truck 1:43 DeAgostini/ISTHistoria Poloneza w wersji pick-up sięga 1981 roku, kiedy to po raz pierwszy zaprezentowano samochód będący połączeniem kabiny 3-drzwiowego Poloneza i skrzyni ładunkowej Fiata 125p Pick-Up. Projekt nie przyjął się od razu i dopiero w pięć lat później rozpoczęto oficjalnie prace nad nowym samochodem dostawczym na bazie Poloneza.  W roku 1988 uruchomiono w Nysie montaż samochodu nazwanego po prostu Truck. Samochód początkowo produkowano z trzema różnymi wersjami przodu. 


Niewielka ilość wozów otrzymała charakterystyczny „nosek” znany z wersji Coupe. Eksportowa odmiana Trucka sprzedawana była z okrągłymi reflektorami, a wersja krajowa z prostokątnymi.  Wśród gamy silników znalazły się doskonale znane z osobowych wersji „Poldka” silniki benzynowe o pojemności 1500 i 1600 cm3 oraz dieslowski motor 1,9l. W roku 1992 pojawiła się wersja z przedłużoną kabiną mogąca pomieścić 5 osób. Samochód mimo dużego spalania, kiepskiej jakości wykonania i bardzo krótkiej żywotności, znalazł wielu nabywców. Niestety do dnia dzisiejszego przetrwało niewiele egzemplarzy.  Bardzo ucieszył mnie fakt, że za sprawą kolekcji KAP na rynku pojawił się model Poloneza Trucka. Samochodzik wykonany jest naprawdę nieźle.  Jedyny mankament rzucający się w oczy to moim zdaniem zbyt gruba warstwa lakieru. Poza tym jednak model złożony jest poprawnie. Ładnie odwzorowano felgi oraz charakterystyczną „kryzysową” linię przodu z prostokątnymi kloszami lamp. Ubolewam odrobinę nad tym, iż producent nie pokusił się o odtworzenie laminatowych osłon pod skrzynią ładunkową, no ale nie można przecież mieć wszystkiego. 

2 komentarze:

 1. Very good model
  This vehicle have two bodies that is the Coupe and four-door sedan but was Pikup have not yet and I'm interested in the model.
  I'll have to look through Ebay, which is where there and cheap.

  Best regards and thanks for sharing

  OdpowiedzUsuń
 2. Hola Finster!!!!

  Estos modelos son muy raros para nosotros!!!! Por eso me gustan tanto. Gracias por compartirlos.

  Saludos!!!!!

  OdpowiedzUsuń