niedziela, 25 października 2015

BTR-60PB (SPW-60PB) 1:43 Editions Atlas

BTR-60 to ośmiokołowy transporter opancerzony opracowany w końcu lat pięćdziesiątych w Związku Radzieckim. Pojazd zaopatrzony w dwa silniki benzynowe o mocy 90KM każdy, posiadał napęd na wszystkie koła. Wnętrze kadłuba podzielone było na dwa główne przedziały – załogowy i napędowy. We wnętrzu przedziału załogowego znajdowało się miejsce dla kierowcy i mechanika oraz maksymalnie 16 żołnierzy desantu.Pierwotnie w wersji desantowej przedział załogowy był otwarty. Nie zapominajmy jednak, że BTR-60 powstawał w czasach Zimnej Wojny, a więc zagrożenie bronią masowego rażenia było bardzo wysokie, toteż szybko opracowano wersję zamkniętą wyposażona w systemy ochrony przed takowym rodzajem broni. Nową wersję oznaczono symbolem PA i wprowadzono do produkcji w 1963 roku. Do roku 1966, prowadzono kolejne prace modernizacyjne, których wynikiem było m.in. zamontowanie obrotowej wieżyczki z karabinami maszynowymi kalibru 14,5mm oraz 7,62mm. Wymusiło to na konstruktorach przeprojektowanie włazów do pojazdu, gdyż wieżyczka znacznie ograniczała możliwość dostania się do wnętrza od góry. Pojawiły się zatem dwa mniejsze włazy boczne.  Do roku 1970 kiedy to pojawił się następca oznaczony symbolem BTR-70, zaprojektowano i wdrożono do służby blisko dwadzieścia różnych wersji pojazdu, wśród których znalazły się m.in. wozy dowodzenia, wsparcia technicznego, zwiadowcze, kierowania ogniem artyleryjskim i kilkanaście wersji wozów łączności. W Wojsku Polskim BTR-60 właściwie używany był tylko w wersji dowodzenia oznaczonej symbolem PU. Większa liczba tych pojazdów znalazła się na wyposażeniu ZOMO oraz Milicji. Mój egzemplarz transportera opancerzonego BTR-60 to enerdowska wersja oznaczona symbolem SPW – 60 PB, która pojawiła się w serii NVA Fahrzeuge ukazującej się w Niemczech. Jak widać na załączonych fotografiach model prezentuje się naprawdę okazale i choć poza podwoziem nie może się poszczycić jakimikolwiek ruchomymi detalami to i tak uważam, że to bardzo efektowna miniatura. Warto zwrócić uwagę na dodatki w postaci osprzętu na wozie, wszelakich uchwytów i wyważoną, dobrze położoną warstwę lakieru. Może odrobinę za bardzo rzuca się w oczy szczelina łączenia dolnego z górnym elementem kadłuba, ale nie jest to mankament rzutujący negatywnie na całość modelu. Podsumowując powiem tylko, że oceniam model wysoko, mimo, iż pojazdy pancerne nie leżą w zakresie moich zainteresowań, to z pewnością może być on nie lada gratką dla miłośników pojazdów wojskowych byłego bloku wschodniego, nie mówiąc o możliwości konwersji na pojazd ZOMO.  Serdecznie zapraszam więc do galerii.


13 komentarzy:

 1. Ciekawy artefakt wojskowa
  On wygląda świetnie

  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj SEAT PC!
   Cieszę się, że Ci się podoba. Dziękuję za wizytę.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Pomimo jego wykorzystania, kilka pojazdów wojskowych wygląda jak pięknych maszyn. I BTR-60 oraz ZSU 23-4 są dwa radziecki pancerz, który zawsze przykuł moją uwagę.
  Model jest super, i ma dużo informacji, że ogólny zielony nie można ich ukryć.
  Dzięki za możliwość zobaczenia go z bliskiej perspektywy.

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pablo, bardzo się cieszę, że modelik Ci się podoba. Nie jest to co prawda moja strefa zainteresowań ale z pewnością miłośnik pojazdów militarnych byłby zachwycony.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Gratuluję i zazdroszczę modelu !

  Pozdrawiam !

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piotrze, myślę, że za rok lub dwa będzie dostępny za grosze w Modelissimo albo CK...;)

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Bardzo liczę na to ;) bo wtedy zasili moją kolekcję pojazdów MO ;)

   Pozdrawiam !

   Usuń
 4. Beautiful BTR of the former DDR, I like a lot of these armoured vehicles.
  Hug!

  OdpowiedzUsuń
 5. To chyba dość nietypowy model, jak na Twoje zbiory. Ładnie się prezentuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, że nietypowy, bo pojazdy pancerne raczej mnie w tej skali nie interesują. Nie zmienia to faktu, że jest całkiem ładny.

   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Jakakolwiek gra wojenna po II WŚ i "BTR! Kryj się" xD
  Bardzo fajny model, pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;) relikt zimnej wojny, można rzec z krwi i kości;)
   dziękuję za odwiedziny;)

   pozdrawiam

   Usuń