czwartek, 6 października 2016

Ził 131 Kung 1:43 SSM

Niedawno prezentowałem Wam modelik radzieckiego wozu strażackiego AC40 (Ził 130), będący pierwszym modelem z rosyjskiej wytwórni Start Scale Models w moim zbiorze. Przyznam szczerze, że tak bardzo spodobał mi się ten model i poziom jego wykonania, iż postanowiłem wzbogacić kolekcję o następny produkt sygnowany logiem wspomnianego producenta. Mój wybór padł na Ziła 131 z zabudową typu Kung.

Niektórzy z Was pewnie pomyślą, że mógł paść na coś innego, ale nie będę ukrywał, że to Ziła 131 mam słabość, toteż pewnie nie jest to ostatni model tego samochodu, jaki prezentuję na łamach tego bloga. Skrócony rys historyczny Ziła 131 zamieściłem tutaj, zainteresowanych zapraszam więc do przeczytania, a ja przejdę do opisu samego modelu. Podobnie jak wspomniana miniatura strażackiego Ziła 130 tak i prezentowany na zdjęciach Ził 131 prezentuje się genialnie. Od warstwy dobrze położonego i podkreślającego linie podziału blach lakieru, poprzez montaż, do szczegółowości modelu, praktycznie nie ma nic do zarzucenia. Każdy detal, zarówno podwozia jak i nadwozia, odtworzono z dbałością o szczegóły i starannie umiejscowiono. Jedynie osłony na przednie reflektory mogłyby być wykonane z drucików albo fototrawionych elementów, co z pewnością podniosłoby realizm tego elementu. Nie jest to oczywiście w zestawieniu z całokształtem detal istotnie zmniejszający efekt, jaki wywołuje ów model. Wierzcie mi, że na żywo wywołuje piorunujące wrażenie. Na koniec dodam, iż miałem niedawno możliwość oglądania takiego właśnie Ziła 131 w Muzeum Techniki Wojska Polskiego w warszawskim forcie Sadyba. Eksponat, co prawda najlepsze czasy ma już za sobą, ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczymy go w pełnej krasie. Póki co zarasta mchem odstawiony w krzaki. Szkoda, ale to niestety realia, z którymi boryka się spora grupa muzeów w Polsce. Tym akcentem kończę zatem notkę i zapraszam Was do galerii. Mam nadzieję, że na zdjęciach udało mi się pokazać jakość tego wspaniałego modelu.

1. Osobiście pewnie nie wybrałbym tego modelu z tą zabudową, jednak nie można mu odebrać efektowności, dzięki wielu ujętym detalom :)
    Pozdrowienia

1. Witaj, zabudowa to kwestia gustu, mnie np. najmniej podobają się wersje z cysternami i takich pewnie nie kupię ;) widziałem za to piękne ciągniki, no i nie długo jak wszystko się potoczy po mojej myśli, będę mógł pokazać skrzyniowego klasyka ;) a co do detali, to własnie m.in one zaważyły na tym wyborze ;)

2. Model ten jest naprawdę osiągnie standardy Start. Bogate szczegóły, wszystkie Optyki Stosowanej, a nawet kratki zabezpieczające głównych świateł, które są bardziej smukłe niż modelu Aist, na przykład.
    Nie mogłem dowiedzieć się znaczenia słowa "Kung". Na pierwszy rzut oka samochód wydaje polecenie / jednostkę comunications. Ale coś takiego dźwigu na dachu sprawia, że wątpię, czy jest to warsztat mobilny. Jak to jest naprawdę?

Pozdrowienia mój przyjacielu!

1. Cześć Pablo :) tradycyjnie cieszy mnie Twoja opinia o modelu. Przyglądałem się osłonom reflektorów w Aist i SSM. Muszę przyznać, że chyba masz rację, że są jakby ciut cieńsze. Człowiek ciągle coś odkrywa ;) sama zabudowa była na tyle uniwersalna, że można było zastosować ją jako wóz dowodzenia, mobilny warsztat, samochód komunikacji radiowej, zaplecze stacji radarowej a nawet polowy szpital.

Serdecznie pozdrawiam!

2. Doskonały ! Jest to przemyślana konstrukcja.

3. Maravilloso Szymon, un modelo muy bueno.
    No conocía a Start Scale Models; entré en el link que nos dejaste, y me encontré con muy buenos modelos. Lástima que no hay nada de competición...

1. Mi amigo, me alegro de que podía mostrar este modelo. SSM es una empresa que produce los modelos de alta calidad. Espero que pronto el próximo miniatura aparecerá en mi colección.

4. Kolejny genialny model! Poziom zdetalizowania miniatury jest gdzieś między księżycem a słońcem ;D

Naprawdę cudo! :)

1. :) poziom naprawdę doskonały, najlepsze jest to, że kolejne modele SSM są już gdzieś w połowie drogi z Rosji do mnie ;)

5. Ten wózek jest doskonały, prawdziwy "Bestia" z dróg i ścieżek leśnych! Kochałem miniaturowy nigdy nie widział i widać, że producent jest bardzo dobrej jakości.

Pozdrowienia i gratulacje za to, że go!

1. Witaj przyjacielu! Tak SSM to bardzo dobry producent. Ich modele nie są tanie i nie są też produkowane w dużych seriach, są za to perfekcyjne ;) Cieszę się, że Ci się podoba ;)